Co to jest bachata i jak się ją tańczy?
Bachata to pełen emocji zmysłowy taniec, który powstał na Karaibach. Pochodzący z Dominikany, jest drugim po salsie popularnym tańcem. Zawiera łatwe kroki i wymaga ruchu bioder, a przy tym kontaktu z partnerem. Na jakie dzieli się odmiany? Na czym polega odmiana moderna? Do jakiej muzyki się tańczy? Czy można tańczyć solo? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym jest bachata? Historia tańca
Taniec bachata pochodzi z Karaibów. Jest połączeniem tańców latynoamerykańskich z sensualnością i erotyzmem. Wyzbywa się podczas tańca wszelkich zahamowań i koncentruje na radości z obcowania z partnerem i muzyki. Jest przy tym treningiem otwartości na drugą osobę. Pomaga w nabyciu pewności siebie oraz nauce świadomości własnego ciała. Dominikana to miejsce, w którym powstał taniec. Biedni mieszkańcy lubili muzykę i nierzadko do niej śpiewali. Melodie były wykonywane na oryginalnych rzeczach, co wpłynęło na nazwę tańca. Wyraz „bachata” oznacza zabawę lub śmieci. Istnieje także opinia, że pojęcie to pochodzi od włoskiego słowa „ballata” i oznacza muzykę popularną na Półwyspie Apenińskim. Bachata w Warszawie czy innym mieście to dobra opcja dla osób, które chcą nabrać pewności siebie.
Jakie wyróżnia się style tańca?
Bachata to zmysłowy, niemal erotyczny taniec. Wyróżnia się 3 podstawowe style:
- Dominicanę – wywodzi się z Dominikany i odznacza się oryginalnością. Jest podobna do latynoamerykańskich tańców na przykład cha-chy. Cechuje się szybkim tempem, które rozlicza się na 4, trudnymi krokami i figurami, które wykonuje się w parach. Do popularnych kroków należy box step. Najpierw daje się krok w prawo, dostawia lewą nogę, powtarza się krok, a potem na 4 dostawia lewą nogę, tak, aby palce stopy dotknęły podłogi
- Modernę – charakteryzuje się wolniejszym tempem i prostą techniką taneczną. Krok box step jest prostszy. Składa się z 3 kroków w lewo z dostawieniem nogi na 4, a potem 3 kroków w prawo i dostawieniem nogi na 4
- Sensual – całe ciało pracuje, a partnerzy są blisko siebie i stale utrzymują kontakt wzrokowy. Partner prezentuje partnerkę i prowadzi ją w tańcu. Pracują biodra. Nierzadko noga partnerki znajduje się między nogami mężczyzny. Chociaż jest wykonywana do wolnej muzyki, decydują się na nią doświadczeni tancerze
Bachata we Wrocławiu lub innym mieście może także występować w formie romantica. Sprowadza się ona do bliskości i zmysłowości. Z kolei odmiana tricks & dips wyróżnia się zaskakującymi figurami na przykład wychyleniami lub zatrzymaniami. Często też zmienia się szybkość tańca. Istnieje także odmiana bachatango, która łączy 2 tańce, bachatę i tango. Krok polega na zastosowaniu linii przód-tył. Składa się również z różnych ozdobników i kroczków. Bachata show style z kolei cechuje się dynamicznością. Składa się ze skomplikowanych figur i akrobacji. Urbanstyle natomiast jest ostry i zawiera elementy hip-hopu. Ballroom bachata to odmiana turniejowa, która charakteryzuje się eleganckimi figurami.
A może taniec solo?
Polskie szkoły tańca oferują zajęcia również solo. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się nauczyć tańca, a nie mają partnera. W ten sposób można poznać podstawowe kroki. Dzięki temu będzie można sprawdzić swoje umiejętności na imprezach z latynoską muzyką, ale także podwyższy się samoocenę. Z reguły instruktorzy przy tańcu solo wybierają odmiany: dominicanę i modernę.
Jaka muzyka do bachaty?
Muzyka do bachaty zyskała popularność w tym samym czasie co merengue czy salsa. Można je było usłyszeć w rozgłośniach radiowych. Do głównych twórców muzyki tego gatunku zaliczają się:
- José Manuel Calderón
- Eladio Romero Santos
- Edilio Paredes
- Luis Segura
Do współczesnych muzyków zaliczają się Antony Santos & Luis Vargas, Zacarias Ferreira, Frank Reyes czy Kat De Luna, a także Aventura, El Vinny, Leonardo Paniagua, Los Toros Band czy Andy Andy i Xtreme.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana