Co to są łyżworolki i jakie wyróżnia się ich rodzaje?
Dobrym pomysłem na aktywność sportową dla dzieci lub dorosłych jest jazda na łyżworolkach. Jest to wygodne połączenie rolek z łyżwami dzięki wymiennym kółkom i płozom. Jakie dzieli się rodzaje? W jaki sposób należy dopasować kółka? Jakie akcesoria do łyżworolek są szczególnie przydatne? O czym należy jeszcze pamiętać? Jakie są korzyści z ich użytkowania?
Czym są łyżworolki?
Łyżworolki mogą pełnić funkcję rolek, jak i łyżew. Wszystko polega na zmienianiu w dowolnym momencie kółek na płozy i na odwrót. Dlatego sprawdzą się do jazdy zarówno po mieście, jak i po lodzie. Z kolei tradycyjne rolki nie mają opcji wymiany kółek i mogą być użytkowane tylko na chodnikach czy ulicach.
Jakie są rodzaje łyżworolek?
Wybór łyżworolek zależy od ich rodzaju. Wyodrębnia się:
- rolki rekreacyjne – rodzaju fitness pozwalają na jeżdżenie w wolnym lub średnim tempie
- rolki do jazdy agresywnej – przeznaczone dla zaawansowanych stawiających na szybkość, poruszających się na przykład po przeszkodach
- rolki freestylowe – służą do jeżdżenia po specjalnym torze, sprawdzą się także do jazdy po mieście
- rolki szybkościowe – występują w formie wyższej, za kostkę lub pod kostkę. Umożliwiają osiąganie dużych prędkości, przez co nie są zwrotne
- rolki hokejowe – przeznaczone do uprawiania sportu
- rolki terenowe – ich celem jest jazda po trudnym terenie
- rolki figurowe – przypominające łyżwy, służą do jazdy na lodzie
Oprócz tego można wyróżnić łyżworolki męskie, damskie czy dla dzieci. Różnią się rozmiarami, kształtami czy kolorami.
Jak dopasować kółka do rolek dla dzieci?
Kółka są jedną z najważniejszych rzeczy, z których zbudowane są łyżworolki. Znaczenie ma ich twardość, średnica czy profil, które umożliwiają osiągnięcie danej prędkości. Odpowiadają także za stabilność czy przyczepność. Ważne są przede wszystkim:
- twardość kółek – mogą być miękkie lub twarde. Miękkie modele wpływają na komfort i płynność jazdy, a także chronią przed drganiami. Natomiast twarde kółka pozwalają na szybką jazdę. Warto wiedzieć, że twardość kółek w dziecięcych rolkach określana jest literą A czy liczbami 74-101
- średnica kółek – występują małe o średnicy 47-70 milimetrów czy duże o średnicy 84-100 milimetrów
- profile – występują w formie płaskiej, okrągłej czy ściętej, które wpływają na szybkość i przyczepność
- tworzywo – sztuczne lub kauczuk syntetyczny, a więc poliuretan
Akcesoria do łyżworolek
Łyżworolki damskie, męskie czy dziecięce to jeszcze nie wszystko. Równie ważna jest odzież sportowa, a także części, łożyska czy smary. Ochronę przed skutkami upadków zapewnią kaski na rolki czy ochraniacze. Wygodne noszenie przydatnych rzeczy zapewnią plecaki i torby, a do slalomu przydadzą się pachołki.
Zalety jazdy na łyżworolkach
Łyżworolki to aktywność fizyczna, która pomaga zapomnieć o problemach i się zrelaksować. Pozwala kształtować koordynację ruchową oraz zachować równowagę. W ten sposób poprawia się pracę układu nerwowego i mięśni. Wiąże się także ze zdrowszym układem krążenia między innymi z chorobami serca. Ponieważ tętno podczas jazdy wzrasta, serce musi przepompować więcej krwi. Inaczej niż jogging mniej obciąża stawy. Wzmacnia ponadto mięśnie pośladków czy barku. Wzmacnia się również mięśnie brzucha i kręgosłupa. Dochodzi również do spalania tkanki tłuszczowej czy eliminacji cellulitu. Dodatkowo skóra staje się elastyczna.
O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?
Warto zwrócić uwagę na markę i zorientować się, jakie są polecane oraz doceniane. Równie ważna jest jakość wykonania i szczegóły takie jak materiał wnętrza buta, zapięcia czy koła. Dobrze, aby były funkcjonalne. Łyżworolki to nie tylko połączenie rolek i łyżew. W sklepach dostępne są modele 3w1 czy więcej. Wtedy łączą funkcję rolek, łyżew czy wrotek na trzech lub czterech kółkach. Tego typu modele są polecane dzieciom. Dobrze jest również sprawdzić dodatkowe wyposażenie, czyli akcesoria do kompletu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana