Co zrobić, gdy bliska osoba ma zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywania są anomaliami o podłożu psychicznym, które nieleczone mogą prowadzić do wielu szkodliwych dla ludzkiego organizmu następstw. Potrzebna jest więc szybka reakcja, najlepiej ze strony osoby bliskiej, do której chory może mieć zaufanie. Wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy odkryjemy, że osoba z rodziny lub znajomy cierpi na zaburzenia odżywiania oraz w jaki sposób nakłonić na udanie się na wizytę u psychodietetyka.
Dlaczego osoba z zaburzeniami odżywania może nie być świadoma tego, że potrzebuje pomocy?
Rodzajów zaburzeń odżywiania jest wiele – od nadmiernego objadania się czy zespołu nocnego objadania do bardziej poważnych przypadłości, grożących nawet śmiercią, do których zaliczamy anoreksję czy bulimię. Pozostawienie chorego samego ze swoimi problemami może więc skończyć się tragicznie. Nie należy tego robić, tym bardziej że osoby z takimi zaburzeniami bardzo często wypierają to, że są chore i potrzebują wsparcia. Wynika to ze specyfiki tych schorzeń – osoby borykające się z nimi miewają zaburzony obraz siebie samego, swojego wyglądu i tego, w jakich proporcjach powinno się spożywać pokarmy. Anorektycy, choć bardzo chudną, wciąż są przekonani, że ich waga przekracza normę. Bulimicy mają skłonności do objadania się, a potem rekompensowania sobie tego wywoływaniem wymiotów. Zarazem niezwykle ważne jest to, abyś w razie notorycznych odmów nie zrażał się, nie dał się zwieść przekonaniu, że chory sam z tego wyjdzie, tylko dalej go przekonywał.
Wspieraj, nie oceniaj! Namawiaj, ale mądrze!
Gwałtowne chudnięcie, wahania wagi, nagła zmiana wyglądu fizycznego czy izolowanie się od otoczenia mogą być sygnałami, że osoba bliska potrzebuje pomocy psychodietetyka. Nic nie wskórasz, jeśli będziesz zbyt nachalny – po kolejnej odmowie daj mu lub jej czas na przemyślenie. Nie powinieneś też chorego oskarżać, oceniać, kontrolować, zmuszać go do czegokolwiek czy robić mu wyrzutów. Uszanuj to, że dana osoba może nie akceptować naruszenia jej prywatności. Jeśli będziesz konsekwentny, lecz nie natarczywy, może ci się uda namówić chorego na konsultację u specjalisty, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba, nawet terapię. W klinice psychologicznej Tamar Clinic uzyska on fachową pomoc doświadczonych psychodietetyków, których zadaniem jest odkrywanie źródeł zaburzeń odżywiania oraz praca z pacjentem nad zmianą szkodliwych nawyków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Poradnia Rehabilitacji Synergia Anna Markowska
Rehabilitacja
woj. mazowieckie26-615 Radom, 11 Listopada 69/77 lok. 7
-
Centrum Terapii Obrzęków
Lekarze - rehabilitacja medyczna
woj. dolnośląskie53-522 Wrocław, Skwierzyńska 28a