Czym się różni namiot karpiowy od zwykłego namiotu turystycznego?

Spis treści
- Specyfika połowu karpi – cały rok, dzień i noc
- Namioty karpiowe – ochrona przed zimnem i deszczem
- Specyficzne cech namiotów karpiowych
Wędkarstwo karpiowe jest sportem wymagającym dużego doświadczenia, wiedzy i znajomości upodobań kulinarnych ryby. Tym bardziej że karp jest inteligentny, czujny i trudny do złowienia. Aby go przechytrzyć, wędkarze używają specjalistycznego sprzętu karpiowego. Wśród wielu artykułów skierowanych od karpiarzy są także namioty karpiowe. Jeśli myślisz, że jest to rodzaj popularnych namiotów turystycznych, to się mylisz. Przeczytaj dlaczego.
Specyfika połowu karpi – cały rok, dzień i noc
Karpie można łowić przez cały rok, wyłączając oczywiście okres zimowy, kiedy temperatura wody spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Wówczas karpie zapadają w rodzaj hibernacji i przestają żerować. Większość wędkarzy rozpoczyna sezon karpiowy w maju, a kończy późną jesienią. Na naszą królewską rybę można zasadzać się bardzo wcześnie rano, przez cały dzień, ale także i wieczorem. Z tego więc względu pobyt na łowisku wiąże się z czuwaniem i oczekiwaniem na brania przez wiele godzin. W naszym klimacie wędkarze narażeni są na zimno, opady atmosferyczne, wiatr i inne niedogodności specyficzne dla różnych łowisk.
Namioty karpiowe – ochrona przed zimnem i deszczem
Laikom może się wydawać, że namiot karpiowy jest tym samym co namiot turystyczny. Choć obydwa namioty mają podobne zadania, jest to błędna ocen. Namiot karpiowy, tak jak i zwykły namiot ma chronić wędkarza przed zimnem, wiatrem i deszczem, a także zapewnić suche miejsce na bagaże i sprzęt wędkarski. Różnią się jednak one pod wieloma względami. Mają inną budowę, wymiary, rodzaj materiału oraz wagę. Bardzo często, ze względu na warunki panujące na różnych łowiskach, mają odpinaną podłogę lub są pozbawiane przedniej ściany.
Specyficzne cech namiotów karpiowych
Dobry namiot karpiowy musi spełniać kilka wymagań. Powinien być lekki, poręczny, wygodny w transporcie oraz łatwy i szybki w rozkładaniu. Bardzo ważną cechą namiotów dla karpiarzy jest odporność na deszcz i wiatr. Muszą więc być wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewnią dobrą izolację przed wilgocią oraz dużą wiatroszczelność. Lekka, zazwyczaj aluminiowa konstrukcja pozwala na szybkie rozbijanie. Wytrzymuje napór silnego wiatru i inne niesprzyjające warunki pogodowe. Podłoga (o ile jest na wyposażeniu) jest zwykle dodatkowo wzmocniona i odporna na przetarcia. Bardzo ważnym elementem komfort wędkarzy na łowisku jest moskitiera. Chroni ona przed natrętnymi komarami i innymi owadami, a jednocześnie nie przesłania łowiska. W dobrych sklepach karpiowych dostępne są różne rodzaje namiotów, przede wszystkim namioty typu brolly, czyli namioty bez przedniej ścian oraz namioty karpiowe w rodzaju igloo. W zależności od wielkości i modelu mogą pomieścić jedno, dwa, a nawet trzy łóżka karpiowe. Z parametrami różnych namiotów karpiowych można zapoznać się dzięki specyfikacjom zamieszczonym na stronie sklepu karpiowego RK Baits z Olkusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Polska Szkoła Alpinizmu TDMA Mateusz Gutek
Wspinaczka skałkowa
woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Asnyka 4 lok. 22
-
Luna Katarzyna Pielka Katarzyna Stanuch s.c.
Siłownie, kulturystyka
woj. śląskie40-160 Katowice, al. W. Korfantego 93 lok. U6