Gimnastyka korekcyjna w teorii i praktyce

Prawidłowa postawa człowieka to jeden z czynników warunkujących jego sprawne funkcjonowanie. Niestety dzisiejsze czasy zupełnie jej nie sprzyjają. Siedzący tryb życia i mało czasu na aktywność fizyczną powodują, że wiele osób zmaga się z wadami postawy. Sposobem, aby je skorygować, jest gimnastyka korekcyjna. Poznaj ją w teorii i w praktyce.
Dla kogo przeznaczona jest gimnastyka korekcyjna?
Zajęcia korekcyjne dla dzieci Kalwaria, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla najmłodszych. I rzeczywiście - pierwotne założenie gimnastyki korekcyjnej ukierunkowuje ją na dzieci i młodzież. Wynika to z faktu, że w okresie dorastania i dojrzewania układ kostny jest jeszcze w fazie rozwoju i najłatwiej go wtedy korygować. Wcale nie znaczy to jednak, że z zajęć tego typu nie mogą korzystać również osoby dorosłe. W ich przypadku gimnastyka tego typu jest także wskazana, ponieważ może skutecznie zapobiegać pogłębianiu deformacji. Jej ważnym skutkiem jest również ulga w dolegliwościach bólowych. Jedyną różnicą pomiędzy gimnastyką korekcyjną dzieci i dorosłych jest fakt, że w tym drugim przypadku pełna korekta wady może być utrudniona lub o wiele bardziej czasochłonna.
Jakie efekty przynosi gimnastyka korekcyjna?
Każda aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na sprawność i funkcjonowanie całego organizmu, jednak gimnastyka korekcyjna ma szczególne znaczenie. W jej przypadku istotny jest bowiem przede wszystkim aspekt zdrowotny, ponieważ odpowiednio dobrane i przeprowadzone ćwiczenia mogą skorygować wady postawy lub też zatrzymać ich postęp. Ponadto do zalet tego typu ćwiczeń należy utrwalenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała oraz zwiększenie siły mięśniowej. O pozostałe zalety zapytaliśmy specjalistę rehabilitacji ruchowej z Kalwarii.
Dzięki gimnastyce korekcyjnej poprawia się sprawność, gibkość oraz wydolność organizmu. Wzmacniają się także mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Gimnastyka działa na przykurczone grupy mięśniowe poprzez rozciągnięcie i wzmocnienie osłabionych mięśni. Nie można także zapominać o tym, że jest to jeden z rodzajów aktywności fizycznej, co może mieć znaczący wpływ na utrzymanie właściwej masy ciała, wyjaśnia nasz rozmówca.
Jak wiadomo, podczas uprawiania ćwiczeń, do organizmu uwalniane są endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. I choć gimnastyka chwilowo może być męcząca, w rezultacie po jej zakończeniu odczuwamy odprężenie, a nasze samopoczucie się poprawia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana