Gorsety Cheneau w leczeniu skoliozy
Skolioza to skomplikowane, trójwymiarowe skrzywienie kręgosłupa, rozwijające się od najmłodszych lat pacjenta. Objawia się widocznymi na zewnątrz wadami postawy. Wymaga specjalistycznego leczenia, a jego ważnym elementem może okazać się noszenie gorsetu Cheneau. Chociaż sytuacja pacjenta nie jest łatwa, jednak metoda zapewnia stosunkowo dużą dozę komfortu, a ponadto pozwala uniknąć operacji.
Czym charakteryzuje się skolioza kręgosłupa?
Nasz kręgosłup to finezyjnie zbudowany, a przy tym dość długi mechanizm. Jeżeli w jednej jego części pojawia się skrzywienie, pociąga ono odkształcenia w pozostałych odcinkach, co więcej, wpływa na cały układ kostny. Na przykład, zdeformowany kręgosłup pociąga za sobą kłopoty z biodrami oraz kolanami. To działa jak system naczyń połączonych, gdzie zmiany w jednym obszarze nieuchronnie pociągają za sobą przekształcenie całego systemu.
W skoliozie kręgosłupa wyróżnia się trzy obszary zniekształceń:
- boczne skrzywienie w płaszczyźnie czołowej,
- rotację kręgów (skręcenie kręgosłupa wokół własnej osi),
- skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej.
Skolioza to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Współczesna medycyna jest w stanie pomóc chorym w każdym wieku, jednak najlepiej rokuje leczenie dzieci i młodzieży, ponieważ ich kręgosłup ciągle się kształtuje i zachowuje plastyczność. – podkreśla ekspert z Zakładu Ortopedycznego Ortotomas z Poznania, wykonującego protezy i gorsety ortopedyczne. – Dlatego jeżeli u własnego dziecka, albo u potomka w rodzinie czy u znajomych, zauważamy skrzywienie kręgosłupa, powinniśmy taktownie, a zarazem z pewną dozą stanowczości, optować za szybkim udaniem się do specjalisty. W przypadku skoliozy nic nie dadzą rady w stylu „Wyprostuj się!”, „Nie garb się!”. To tak, jakby choremu na katar powiedzieć: „Nie kichaj!”. Pacjent dotknięty skoliozą wymaga pomocy całego zespołu specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, protetyków, a także psychoterapeuty.
Jak działa gorset Cheneau?
80% skolioz diagnozowanych jest jako idiopatyczne, czyli takie, których przyczyny nie da się jednoznacznie określić. Po prostu tak się stało, że ktoś zachorował. Tego typu skoliozy określane są jako zaburzenia strukturalne, co oznacza, że zdeformowana została kostna budowa kręgosłupa.
Gorsety Cheneau stosuje się właśnie w terapii strukturalnych chorób kręgosłupa. Nazwa tego typu gorsetów pochodzi od nazwiska ich twórcy, francuskiego lekarza Jacques’a Cheneau. Zaleca się je gdy kąt skrzywienia kręgosłupa przekroczy 25°, a także w lżejszych przypadkach jeżeli lekarz uzna, że skrzywienie ma tendencję do znacznego pogłębiania się.
Ortezy tułowia typu Cheneau (jak inaczej określa się gorsety), pozwalają na skuteczną korektę krzywizny kręgosłupa bez ingerencji chirurgicznej. Zostały tak zaprojektowane, by pacjent mógł w nich swobodnie i bez przeszkód oddychać, co sprzyja całościowemu procesowi rehabilitacji.
Jak zbudowane są gorsety Cheneau?
Nie ma jednego, sztywnego modelu tego typu ortezy. Pracownia ortopedyczna wykonująca gorsety Cheneau realizuje projekt na indywidualne zamówienie pacjenta. Niezbędne są dokładne pomiary, także w formie skanu 3D, tak aby gorset był idealnie dopasowany do konkretnej osoby. Chociaż noszenie każdej protezy jest odczuwalne, w tym przypadku dyskomfort redukowany jest do minimum. Chodzi o to, aby dzieci i młode osoby używające gorsetów miały jak najwięcej swobody, mogły bawić się i pracować na poziomie właściwym dla swojego wieku. W gorsetach tego typu można także spać, a dzięki ciągłości procesu terapia jest skuteczniejsza.
Do budowy gorsetu Cheneau używa się materiałów termoplastycznych najwyższej jakości, które są tyleż giętkie co wytrzymałe. Można na nich wydrukować fantazyjne wzory i kolory, takie, jakie podobają się pacjentom. Przecież należy się im odrobina rozrywki przy całym trudzie leczenia! Nie ma też problemu z utrzymaniem higieny całej ortezy.
Inne typy gorsetów
Oprócz gorsetów odciążających i korekcyjnych (a do takich należą gorsety typu Cheneau), w pracowniach ortopedycznych wykonuje się inne rodzaje ortez tułowia, np.:
- odpowiednich przy leczeniu choroby Scheurmanna (także objawiającej się znaczną krzywizną),
- dostosowanych dla pacjentów wymagających pozycji siedzącej,
- potrzebnych dzieciom z rdzeniowym zanikiem mięśni, przepukliną oponowo-rdzeniową oraz porażeniem mózgowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana