Hotel ze SPA – najpopularniejsze rodzaje saun
Odpoczynek w saunie można bez problemu połączyć z urlopem nad morzem lub w górach – wystarczy wybrać hotel gwarantujący dostęp do strefy SPA. Zarówno na turystycznej mapie Polski, jak i świata pojawia się coraz więcej obiektów noclegowych oferujących bogaty pakiet usług dodatkowych, w tym właśnie sesje w różnego rodzaju saunach. Wyjaśniamy, jakie sauny można najczęściej spotkać w hotelowych SPA i czy wizyty w nich są bezpieczne dla każdego.
Z jakich saun można korzystać w hotelach?
W hotelach z luksusowymi strefami relaksu goście mają zwykle do dyspozycji sauny tradycyjne: suchą (fińską) i parową (rzymską). W pierwszej panuje wysoka temperatura (nawet do ponad 100 stopni Celsjusza) i niska wilgotność powietrza (do ok. 15%), poza tym w pomieszczeniu znajdują się drewniane ławki, na których można wygodnie usiąść lub się położyć. Z kolei w łaźni rzymskiej organizm zostaje wystawiony na działanie temperatury sięgającej do ok. 60 stopni Celsjusza, przy czym uczucie gorąca jest potęgowane przez bardzo dużą wilgotność powietrza (do 100%). W łaźniach rzymskich nie ma drewnianych siedzeń – w takich pomieszczeniach dominują płyty ceramiczne.
Ciekawą opcję stanowi też sauna mokra, która różni się od suchej przede wszystkim wilgotnością powietrza. Wystrój wnętrza i temperatura są podobne, natomiast wilgotność osiąga większe wartości, ponieważ ważnym elementem sesji jest polewanie gorących kamieni wodą. Ponadto w wielu hotelach SPA można korzystać również z nowoczesnych saun infrared wykorzystujących podczerwień. Ani temperatura, ani wilgotność w takiej saunie nie są bardzo wysokie, w związku z czym na sesję mogą zgłosić się także osoby starsze i dzieci (obowiązkowo za zgodą lekarza). Inne sauny często znajdujące się w hotelowym SPA to: ruska bania (kąpiel jest połączona z intensywnym masażem wykonywanym np. brzozowymi gałązkami), sauna ziołowa (para zostaje nasycona olejkami eterycznymi) i sauna solna (ze ścianami z bloków z soli).
Czy sesje w saunie są bezpieczne?
Duże grono osób obawia się, że wizyta w saunie szkodzi zdrowiu – wysoka temperatura i wilgotność powietrza nie wydają się idealnymi okolicznościami do odpoczynku. Organizm jednak w takich warunkach mobilizuje się do lepszego funkcjonowania: wzrasta odporność, metabolizm przyspiesza, mięśnie rozluźniają się. Sauna jest bezpieczna, ale – co istotne – nie dla każdego. Wyraźnym przeciwwskazaniem do wizyty w tego typu miejscu są m.in. poważne choroby przewlekłe (np. nowotwory), cukrzyca, ostre infekcje, problemy z krążeniem. Zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba zaczerpnąć opinii lekarza.
Goście hotelowi, u których nie występują żadne przeciwwskazania do sesji w saunie, powinni koniecznie przestrzegać instrukcji i zaleceń przygotowanych przez personel obiektu. Pracownik Amber Hotelu ze SPA w Gdańsku wyjaśnia: Wybór odpowiedniego dla siebie zabiegu wcale nie należy do łatwych zadań, dlatego warto w tej kwestii zaufać zespołowi obsługującemu strefę SPA. Aby jak najlepiej doradzić, pracownicy mogą zapytać o sytuację zdrowotną i przyjmowane leki. Ponadto niezwykle ważne jest, żeby zawsze stosować się do zasad pobytu w saunie. Nie można przedłużać wizyty czy próbować wejść na sesję w niewłaściwym stroju – trzeba pamiętać, że wszystkie regulaminy służą temu, by pobyt w strefie SPA był maksymalnie bezpieczny i komfortowy.
Regularne odwiedzanie sauny – jeśli nie występują ku temu żadne przeciwwskazania – pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym. Po takiej wizycie ciało i umysł są głęboko odprężone, dlatego raz na jakiś czas warto zafundować sobie odrobinę relaksu i wybrać się do hotelu ze SPA.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana