Jak odpowiednio ustawiać wiązania narciarskie?
Wiązanie odpowiada za połączenie narty z butem narciarskim. Musi być na tyle mocne, by nie dopuścić do nieoczekiwanego odpięcia narty podczas zjazdu. Z drugiej strony nie może całkiem unieruchomić nogi sportowca. W razie wypadku groziłoby to poważnymi kontuzjami, od zwichnięć przez złamania po uszkodzenia więzadeł. Aby mieć pewność, że wiązanie uwolni nogę w razie niebezpiecznego upadku, trzeba odpowiednio je nastawić.
Siła wypięcia nart
Ustawianie wiązań narciarskich to tak naprawdę ustawianie siły wypięcia nart. Prawidłowe ustawienie tego parametru daje narciarzowi pewność, że narta nie wypnie się podczas zwykłego zjazdu czy skoków, ale gdy na nogę zacznie oddziaływać siła zagrażająca uszkodzeniem kończyny, dojdzie do jej błyskawicznego uwolnienia. Jak mówi ekspert ze sklepu Narty Kraków:
– Większość wiązań posiada skalę regulacji zgodną z ogólną normą DIN. Zakres skali uzależniony jest od rodzaju nart: w nartach dziecięcych skala zwykle kończy się na liczbie 4,5; w nartach juniorskich – do 7,5; w nartach dla dorosłych – do 10. Większe zakresy znajdziemy w nartach dla profesjonalistów, którzy jeżdżą bardzo dynamicznie lub wykonują akrobacje. W przypadku zawodowców nie waga, ale właśnie styl jazdy jest czynnikiem decydującym o ustawieniu siły wypięcia buta narciarskiego z wiązań.
Obliczanie ustawień wiązania narciarskiego
Wiele osób przy ustawianiu wiązań narciarskich kieruje się wyłącznie wagą. Przyjmują wtedy, że na 10 kg narciarza przypada 1 stopień w skali DIN. Przy takich założeniach narciarz ważący 60 kg powinien ustawić wiązania na 6. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie. Jeśli ten narciarz ma duże doświadczenie i często zjeździ po wymagających trasach, deski mogą samoczynnie odpinać się w nieodpowiednich momentach. Dla prawidłowego ustawienia siły wypięcia nart należy wziąć pod uwagę aż pięć czynników: wagę narciarza, jego doświadczenie na stoku, wzrost, wiek i zewnętrzną długość buta narciarskiego. A to oznacza, że samodzielne ustawienie wiązań narciarskich w optymalny sposób jest bardzo trudne. Takie zadanie najbezpieczniej jest powierzyć specjaliście.
Ustawianiem wiązań zajmują się najlepsze serwisy narciarskie. Fachowiec w serwisie zapyta o wszystkie wymienione wcześniej parametry, a komputer obliczy idealne nastawienie. Dociśnięcie siły wiązania będzie wykonane ręcznie za pomocą śrubokręta, jednak na tym nie powinna kończyć się usługa. Po nastawieniu siły wypięcia na skali, wiązania trzeba sprawdzić na maszynie. Może okazać się, że mimo ustawienia zgodnie z obliczeniami, wiązania puszczają przy zbyt małej sile lub trzymają zbyt mocno. Automat pokaże serwisantowi te informacje, co umożliwi perfekcyjne wyregulowanie wiązań, a ty będziesz na stoku bezpieczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana