Jak poprawnie pionizować pacjentów?
Wszystkie osoby trwale korzystające z wózka inwalidzkiego lub długo przebywające w pozycji siedzącej lub leżącej powinny być poddawane pionizacji, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań medycznych. Pionizacja, czyli przyjęcie wyprostowanej pozycji, odbywa się za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych urządzań zwanych pionizatorami, a sam proces korzystnie wpływa na cały organizm. Organy wewnętrzne znajdują się we właściwym miejscu, zmniejsza się ich ucisk i poprawia się ich funkcjonowanie.
Na czym polega pionizacja pacjentów?
Proces pionizacji sprawia, że możliwe jest uzyskanie przez pacjenta pozycji stojącej wyprostowanej. Co ważne, polepsza on funkcjonowanie organów wewnętrznych, szczególnie układu pokarmowego i wydalniczego, co bezpośrednio przekłada się na kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta, a w tym na jego ogólny komfort życiowy.
Pionizacja przeprowadzana jest u tych pacjentów, którzy przez długi czas musieli przyjmować pozycję leżącą. Niezależnie od stosowanych technik fizjoterapeutycznych i urządzeń pomocniczych, np. w postaci pionizatorów dynamicznych, ma nieocenione znaczenie w procesie rehabilitacji. Jeśli jest przeprowadzana w prawidłowy sposób, może przynieść naprawdę zadowalające efekty.
Dążenie do wyprostowania postawy ciała pacjenta stanowi proces – nierzadko żmudny i czasochłonny. Polega na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń w pozycji leżącej, a później w pozycji siedzącej. Realizowane są między innymi takie czynności, których celem jest wzmocnienie mięśni osoby poddawanej pionizacji, a także ćwiczenia oddechowe czy ćwiczenia izometryczne. W procesie tym pacjent uczy się na przykład tego, jak przesiadać się z jednego miejsca na drugie – do czego przydaje się wybrany sprzęt medyczny, oferowany między innymi przez dystrybutora urządzeń dla osób niepełnosprawnych Partner MED.
Pionizatory i wózki inwalidzkie jako nieocenione wsparcie w procesie pionizacji pacjentów
Podczas pionizacji pacjentów w wybranych przypadkach niezbędne jest wykorzystywanie specjalnych pionizatorów – dzięki nim uzyskanie przez pacjenta pozycji stojącej staje się o wiele łatwiejsze. Poza nim niecenioną pomocą są wózki inwalidzie, które mogą przydać się na każdym etapie podjętej terapii. Służą między innymi do nauki pacjenta przesiadania się z jednego miejsca na drugie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana