Jak przewozić rower samochodem?
Miłośnicy rowerów często zabierają je ze sobą na wakacje czy weekendowe wypady poza miasto. Pozwala to na zwiedzanie okolicy w komfortowy i wygodny sposób – bez konieczności wypożyczania sprzętu, który nie zawsze spełnia wszelkie oczekiwania. Jednak w jaki sposób przewozić jednoślady? Istnieje kilka sposobów. Sprawdź i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej.
Jak wygląda transport rowerów samochodem?
Miłośnicy jazdy na rowerze mogą wygodnie transportować swój sprzęt, udając się na wakacyjny wyjazd samochodem. W tym celu konieczne jest jednak dokupienie lub wypożyczenie specjalnego bagażnika. Istnieją dwa rodzaje tego typu wyposażenia:
Przeczytaj również: Przegląd ciekawych akcesoriów do nurkowania
- dachowe,
- hakowe.
Główna różnica w ich przypadku polega na umiejscowieniu bagażnika oraz wygodzie podczas jego wykorzystania. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wybór konkretnego zależy głównie od kierowcy, modelu pojazdu czy samego jednośladu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać rower Giant?
Bagażnik rowerowy na dachu – czy to dobry pomysł?
Montaż bagażnika rowerowego na dachu pojazdu zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim jego konstrukcja jest bardzo prosta, a przy tym odpowiednio wytrzymała. Decydując się na taki model, trzeba mieć jednak na uwadze zmianę wysokości samochodu, o której kierowcy często zapominają. Specjaliści z takich firm, jak LUXBOX s.c., zauważają, że rowery mocowane na dachu auta skutecznie ograniczają wjazd do galerii handlowych, niskich tuneli, a nawet restauracji typu drive-in. Zamontowane na dachu rowery działają także jak swego rodzaju żagiel. Stawiają opór aerodynamiczny, co wpływa na zwiększenie spalania i wyższe wydatki na paliwo.
Przeczytaj również: Części rowerowe, które bez problemu wymienimy samodzielnie
Bagażnik montowany na haku – kiedy warto na nie postawić?
Bagażniki montowane na haku samochodu cieszą się bardzo dużą popularnością. Są one bardzo komfortowe dla kierowcy i zapewniają bezpieczniejszą jazdę. Rowery przewożone za ich pomocą stawiają również znacznie mniejszy opór powietrza. Jednak, co najważniejsze, znika problem z ograniczeniem wysokości. Warto jednak zwrócić uwagę, że mogą one delikatnie wystawać poza obrys pojazdu, co wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Główną wadą takiego bagażnika rowerowego jest jednak konieczność posiadania w samochodzie haku holowniczego, który nie zawsze jest na jego wyposażeniu. Pojawia się również problem polegający na dostaniu się do bagażnika samochodowego.
Wybór konkretnego rodzaju bagażnika rowerowego jest kwestią indywidualną. Zależy od samochodu, oczekiwań samego kierowcy, ale również tego, gdzie planuje się wyjazd. Każdy z tych elementów może mieć znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana