Jak przygotować kaszę orkiszową?
Prawidłowa dieta wpływa na zdrowie, samopoczucie i urodę każdego człowieka. Warto wybierać ekologiczne produkty, które zawierają wiele witamin i minerałów, a także pozbawione są sztucznych ulepszaczy smaku, np. kaszę orkiszową, którą pasuje do śniadań, sałatek, deserów, obiadów. Jak prawidłowo ugotować kaszę orkiszową?
Zalety kaszy orkiszowej
Głównym składnikiem kaszy orkiszowej jest orkisz – zboże zdrowe, zawierające wiele witamin (np. z grupy B) i minerałów. Regularne spożywanie produktów orkiszowych pozwala zachować równowagę wewnętrzną organizmu i uniknąć wielu chorób.
Przeczytaj również: Dlaczego spożywanie ziaren orkiszu wspomaga układ krążenia?
Obecna w kaszy orkiszowej witamina A wzmacnia włosy, paznokcie i skórę, natomiast witaminy E i D wpływają na płodność, regulację cukru we krwi, wzmocnienie zębów i kości. Witaminy z grupy B oddziałują pozytywnie na pracę układu nerwowego. Regularne spożywanie orkiszu chroni przed rozwojem chorób nowotworowych i anemią. Zboże działa również przeciwbakteryjnie - to dobry dodatek do diety w okresie jesienno-zimowym, kiedy przeziębienia są na porządku dziennym.
Kaszę orkiszową można zakupić w specjalistycznych, ekologicznych sklepach. Przykładem takiego miejsca jest hurtownia internetowa Diogra, skupiająca się w całości na produktach orkiszowych.
Jak ugotować kaszę orkiszową?
Kasza orkiszowa jest daniem uniwersalnym – pasuje nie tylko do dań obiadowych, ale i śniadań, sałatek, deserów. Ekologiczny produkt występuje w postaci drobnych, średnich, grubych ziaren, a także kaszy manny. Każdy z podtypów gotuje się nieco inaczej.
Sposób przygotowania typowej kaszy orkiszowej (o drobnych, grubych i średnich ziarnach) jest prosty. Obowiązuje zasada: 1 szklanka kaszy na 2 szklanki (wrzącej już) wody. Kucharz musi dokładnie mieszać powstałą mieszankę do momentu ponownego zagotowania się wody. Następnie należy pozostawić kaszę samą sobie na około 20-30 minut. Nie mieszamy. Woda powinna być posolona (ewentualnie przyprawiona olejem, aby zapobiec sklejeniu się ziaren – 1 łyżka oleju na 100 g kaszy). Gotowanie kaszy orkiszowej powinno się odbywać w garnku, pod częściowym przykryciem (z lekko uchyloną pokrywką).
Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku kaszy manny. Kaszę orkiszową w takiej postaci gotuje się na wodzie lub mleku (4 łyżki kaszy manny przypadają na 1,5 szklanki wody lub mleka). Na początku łączymy orkisz z połową szklanki cieczy. Gdy kaszka manna zacznie się już gotować, można stopniowo dodawać pozostałą część mleka lub wody. Uzyskaną substancję należy mieszać nieustannie, aby zapobiec powstaniu grudek. Kaszę mannę gotuje się kilka minut.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana