Jak radzić sobie z niedoborem minerałów i witamin?
Ludzki organizm potrzebuje szeregu witamin i minerałów, takich jak m.in. witamina D, witamina B12, żelazo, magnez, wapń czy potas do prawidłowego funkcjonowania. Problem polega na tym, że sam nie jest w stanie tych składników wytworzyć, dlatego też trzeba je temu organizmowi regularnie dostarczać. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z niedoborem minerałów i witamin oraz jak sobie z nim skutecznie radzić?
Objawy niedoboru minerałów i witamin w organizmie
Spożywanie niezbędnych dawek witamin i minerałów wciąż jest przez wiele osób bagatelizowane. Tymczasem ich niedobór nie tylko negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale może też powodować szereg problemów zdrowotnych. Podaż tych składników jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobierać suplementy diety?
Co więcej, ilość witamin i minerałów powinny ściśle kontrolować kobiety w ciąży i kobiety karmiące, weganie i wegetarianie czy osoby starsze, dlatego też pod ich kątem produkowane są specjalne suplementy diety. Podobnie jest z osobami, które mają trudności z przyswajaniem minerałów i witamin, np. chorujących na celiakię czy osoby na restrykcyjnych dietach.
Przeczytaj również: Czym się kierować, wybierając suplement diety?
Do najczęstszych objawów niedoboru tych mikro- i makroelementów należą zmęczenie, rozdrażnienie, spadek odporności, bladość skóry, łamliwość paznokci i włosów, skurcze mięśni, obniżenie nastroju czy obrzęki kończyn. Pojawić się mogą także takie objawy jak kołatanie serca, duszności, nadciśnienie tętnicze czy bóle głowy.
Przeczytaj również: Co to jest suplement diety i jakie wyróżnia się jego rodzaje?
Skuteczne sposoby na uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów
W pierwszej kolejności, gdy podejrzewa się u siebie niedobór tych składników, warto wykonać morfologię pod kątem suplementacji. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy i jakich witamin i minerałów brakuje. Dobrym sposobem jest uzupełnienie niedoboru za pomocą wysokiej jakości suplementów diety o skoncentrowanych ilościach witamin i minerałów, oferowanych np. w Aptece Codziennej. Ilość oraz rodzaj mikro- i makroelementów można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, co daje gwarancję poprawy samopoczucia i ustąpienia uciążliwych dolegliwości wynikających z ich niedoboru.
Ich źródłem zasadniczo powinna być zbilansowana dieta, jednak utrzymanie prawidłowej, bogatej w minerały i witaminy diety wielu osobom przysparza trudności. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym ciężko o podaż tych związków w pożywieniu ze względu na ograniczoną dostępność świeżych owoców oraz warzyw. Dlatego też warto zdecydować się na wizytę u dietetyka, który ułoży dietę bogatą w brakujące składniki. Powinna też być łatwa w zastosowaniu i pasować do preferencji smakowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana