Jak regularne uprawianie jogi wpływa na organizm?
Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia jogi wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, samopoczucie i psychikę. Nadal jednak krąży wiele mitów na temat praktykowania tego rodzaju ćwiczeń. Czym więc tak naprawdę jest joga i jakie są korzyści regularnego treningu? Wyjaśniamy.
Na czym polegają ćwiczenia jogi?
Joga to system ćwiczeń łączący formę treningu fizycznego z odpowiednim oddechem i koncentracją uwagi. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z religią, wbrew powielanym mitom. Istnieje wiele rodzajów jogi, a niemal wszystkie bazują na podstawowych pozycjach zwanych asanami i na technikach prawidłowego oddychania, zwanych pranayamą. Regularne praktykowanie jogi pod okiem doświadczonego instruktora pozwala nie tylko na rozwój fizyczny, ale również wpływa korzystnie na psychikę. Ta druga zaleta wynika z konieczności skupiania uwagi przez dłuższy czas i odpowiedniej techniki oddychania. Taka forma dynamicznej medytacji przynosi niezwykle skuteczne rezultaty w radzeniu sobie z nadmiernym stresem i napięciem.
Wpływ jogi na zdrowie
Chociaż jogi nie można zaliczyć do typowej dyscypliny sportowej, tak samo jak każda inna aktywność fizyczna, ma ona wiele korzyści dla zdrowia. Dodatkowo, jej przewagą nad innymi ćwiczeniami jest nauka wyciszania umysłu. Dlaczego jeszcze warto praktykować jogę dla zdrowia? Oto najważniejsze argumenty:
poprawa postawy ciała i wzmocnienie kręgosłupa;
lepsza gibkość i elastyczność ciała;
łagodzenie bólów menstruacyjnych;
wspomaganie trawienia;
poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych;
regulowanie ciśnienia krwi.
Poza tym, ważną zaletą ćwiczeń jogi jest relaksacja i zmniejszenie napięcia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że stres stanowi przyczynę większości chorób. A zatem poprzez umiejętność poskromienia nerwów wpływamy korzystnie na cały organizm i zapobiegamy schorzeniom.
Czy każdy może praktykować jogę?
Ze względu na niewielkie obciążenie dla stawów, niski stopień skomplikowania początkowych asanów i powolne ruchy, joga to dobry rodzaj aktywności niemal dla wszystkich. Mogą ja bezpiecznie trenować zarówno osoby starsze, o słabej kondycji, a nawet kobiety w ciąży. Warunkiem bezpieczeństwa jest jednak praktykowanie ćwiczeń pod okiem certyfikowanego i doświadczonego instruktora. W Szczecinie takich specjalistów znajdziemy w FizjoNature – Medycyna Manualna Marika Babczyńska. Oprócz zajęć jogi, w gabinecie można również umówić się na szereg zabiegów z zakresu medycyny naturalnej, takich jak np. akupunktura, refleksoterapia, pinoterapia, hirudoterapia i wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana