Jak rozpocząć przygodę z nording walking?
Jeżeli nordic walking kojarzy Ci się z maszerowaniem z kijkami, to trafiłeś w sedno! Początkowo był to rodzaj treningu stosowany przez narciarzy biegowych, lecz z upływem czasu stał się niezwykle popularny wśród osób w różnym wieku, amatorsko zajmujących się sportem. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z nordic walking, ale nie wiesz, jak to zrobić, zapraszamy do lektury!
Akcesoria do nordic walking
Dynamiczny marsz, jakim jest nordic walking, nie może obyć się bez kijków. Kije do nordic walking to jeden z ważnych elementów, dzięki którym możliwe jest uzyskanie licznych korzyści z uprawiania tego sportu. Kijki takie służą do odpychania się od podłoża i lepszej koordynacji ruchów podczas marszu. Na rynku możemy kupić dwa główne rodzaje: kije o stałej długości i kije regulowane (teleskopowe). Te pierwsze dobieramy do swojego wzrostu, mnożąc go przez 0,68. Pierwsze kije, jakie planujemy kupić, warto jest skonsultować ze specjalistą, aby upewnić się, że dokonamy dobrego wyboru. Nie chodzi tu tylko o ich długość, lecz także inne parametry, dlatego właśnie taka konsultacja jest zalecana osobom rozpoczynającym swoją przygodę z nordic walking. W tym celu mieszkańcy Śląska mogą odwiedzić sklep Med-Sport w Piekarach Śląskich, gdzie będą mogli przed zakupem kijów skonsultować się ze specjalistą. Będziemy potrzebować także gumowych nakładek do kijków, tzw. bucików.
Jeżeli mamy już kijki i buciki, to czas na ……buty! Do tego celu będą nadawać się buty sportowe miejskie lub turystyczne o grubszej podeszwie – w zależności od tego, czy planujemy chodzić po w miarę równych powierzchniach, jak alejki parkowe, czy też spodziewamy się nierówności i kamieni. Warto także zaopatrzyć się w odzież sportową, np. odzież termiczną, włącznie z kurtką przeciwdeszczową.
Nauka samodzielna czy z instruktorem?
Mimo iż nordic walking wygląda jak zwykłe maszerowanie, jego opanowanie wymaga pewnych umiejętności, jak chociażby dobra koordynacja ruchowa i złapanie odpowiedniego rytmu. Możemy spróbować sami opanować ten dynamiczny chód – najpierw próbując złapać rytm bez kijków, a potem z kijkami. Istotne są wymachy rąk oraz sposób, w jaki wykonujemy krok, tzn. odbijając się z pięt na palce. Jeżeli czujemy, że opanowanie całej techniki jest dla nas trudne, warto umówić się na lekcje z certyfikowanym instruktorem, który wprowadzi nas we wszystkie niuanse i oceni, czy jest coś, co powinniśmy jeszcze poprawić, co zdecydowanie przyspieszy naszą naukę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana