Jak sobie radzić z zaburzeniami limfatycznymi?
Układ limfatyczny to jeden z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Sprawny, chroni przed zakażeniami oraz chorobami. Do jego najczęstszych zaburzeń należy zastój chłonki. Na ogół dotyczy kończyn dolnych, choć może pojawić się w okolicach kończyn górnych, tułowia i głowy. Najczęstszym objawem jest obrzęk o ciastowatym charakterze. Dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem!
Rodzaje zaburzeń limfatycznych
Obrzęk limfatyczny wiąże się z opuchlizną kończyny. Zwykle dotyczy ręki, po stronie dołu pachowego, który był wcześniej leczony. Jest on nagromadzeniem płynów, w wielu przypadkach bogatobiałkowego. Obrzęk wynika z zastojów limfatycznych bądź stanów zapalnych naczyń. Może być również skutkiem urazu mechanicznego. Warto pamiętać, że wszystkie są oznaką przeciążenia układu limfatycznego i mogą stanowić procesy przewlekle postępujące.
Przeczytaj również: Drenaż limfatyczny jako rodzaj masażu
Obrzękowi limfatycznemu może towarzyszyć:
- powiększenie objętości chorej kończyny,
- odczuwane dolegliwości bólowe,
- upośledzenie sprawności funkcjonalnej.
Jak wskazują specjaliści RehaMED, w przypadku stwierdzenia obrzęku należy skonsultować się z lekarzem. Warto podjąć wszelkie niezbędne środki, by wyeliminować niniejszy problem.
Sposoby radzenia sobie z zaburzeniami limfatycznymi
Profilaktyka przeciwobrzękowa polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu zalecanych ćwiczeń fizycznych. Podczas tej aktywności stosuje się zwykle rękawy profilaktyczne i opaski elastyczne. Warto również wprowadzić automasaż, który powinien być wykonywany po południu lub wieczorem.
Warto pamiętać, że ryzyko obrzęku rośnie wraz z upływem czasu, np. upływającego od operacji. Należy zwrócić uwagę na pewne czynniki, które wzmagają obrzęk. Są nimi:
- nadwaga i otyłość,
- stosowanie leczenia radioterapią,
- przebyte urazy oraz zakażenia,
- zbyt ciepłe kąpiele,
- przebywanie w saunie,
- brak aktywności fizycznej,
- nadmierny wysiłek fizyczny.
Zaburzenia limfatyczne warto skonsultować w poradni rehabilitacji. Specjalista fizjoterapeuta dokona oceny stanu zdrowia pacjenta. Może zlecić określone usprawnianie oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Obejmują one na ogół:
- drenaż limfatyczny,
- bandażowanie kompresyjne,
- terapię ruchem.
Drenaż limfatyczny to swoisty masaż, który ma ułatwić przepływ chłonki przez naczynia. W efekcie może przyczynić się do zmniejszenia obrzęku. Powinien być wykonywany tylko przez doświadczonego fizjoterapeutę. Z kolei bandażowanie kompresyjne ma na celu wywarcie ucisku na obrzękniętą część ciała. Tu zastosowanie znajdują bandaże i opaski elastyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana