Jak wygląda zabieg artroskopii kolana?
Artroskopia, zwana inaczej wziernikowaniem, jest mało inwazyjną metodą pozwalającą na dokładną diagnostykę i leczenie stawów. Wykonuje się ją przede wszystkim w obrębie kolana, które jako największy i poddawany ogromnym obciążeniom staw układu kostnego stosunkowo często ulega urazom lub schorzeniom. Jakie są wskazania do artroskopii stawu kolanowego i jak przebiega ten zabieg?
W jakim celu wykonuje się artroskopię stawu kolanowego?
Artroskopia ma dwojakie zastosowanie – umożliwia dokładną ocenę stawu (artroskopia diagnostyczna) oraz jego leczenie (artroskopia terapeutyczna). Wskazaniami do zabiegu są więc niemożność postawienia diagnozy na postawie metod nieinwazyjnych takich jak ultrasonografia czy rezonans magnetyczny oraz szereg schorzeń, wśród których można wymienić:
uszkodzenie łąkotki,
złamanie śródstawowe,
torbiele okołostawowe,
ciała obce w stawie,
reumatoidalne zapalenie stawów,
zmiany zwyrodnieniowe lub nowotworowe w obrębie stawu.
Zabieg artroskopii krok po kroku
Zabieg artroskopii wykonuje się zwykle w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że hospitalizacja nie jest konieczna. Można go przeprowadzić w szpitalu lub ośrodku ortopedycznym takim jak Gabinet Ortopedii i Krioterapii Wiktora Orzechowskiego we Wrocławiu. Wziernikowanie stawu kolanowego nie trwa długo, a pacjent otrzymuje znieczulenie podpajęczynówkowe lub miejscowe, rzadziej ogólne.
Artroskopię rozpoczyna się od dokładnego umycia i odkażenia skóry w okolicy kolana. Następnie lekarz wykonuje niewielkie nacięcia o długości około centymetra po przyśrodkowej i bocznej stronie stawu kolanowego i wprowadza przez nie urządzenie zwane artroskopem, wyposażone w kamerę i źródło światła. Odpowiednio nim manipulując oraz przepłukując staw roztworem soli fizjologicznej, uzyskuje obraz wnętrza stawu. Zmiana ustawienia kończyny w trakcie zabiegu pozwala lepiej ocenić poszczególne struktury.
Część terapeutyczna zabiegu obejmuje wprowadzenie potrzebnych narzędzi i wykonanie procedur leczniczych zależnych od stanu kolana, np. czyszczenia powierzchni chrząstki, usunięcia uszkodzonej łąkotki czy przeszczepu chrząstki stawowej. Artroskopię kończy wyjęcie narzędzi i zaopatrzenie powłok poprzez ich zszycie lub sklejenie za pomocą przeznaczonych do tego plastrów.
Powrót do sprawności po artroskopii
Czas rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności zależy od rodzaju zabiegu. Po artroskopii diagnostycznej pacjent może wrócić do pracy już po kilku dniach, natomiast w przypadku ingerencji w struktury stawu rehabilitacja trwa dłużej: kilka- lub kilkanaście tygodni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana