Jak zacząć przygodę z narciarstwem biegowym?
Narciarstwo biegowe jest zimową aktywnością, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczą jedynie regularne spacery jesienią, by zimą wskoczyć na biegówki. Jedyne, czego potrzebujemy to sprzęt: narty biegowe, buty oraz kijki. Do tego sportowe, ciepłe i nieprzemakalne ubrania, którym niestraszny będzie śnieg i mróz. Jak zacząć przygodę z narciarstwem biegowym i o czym jeszcze warto wiedzieć?
Wybierz narty biegowe dla początkujących
Wybór nart biegowych może przyprawić o zawrót głowy. Jednak osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z narciarstwem biegowym, nie muszą doskonale orientować się w dostępnych rodzajach. Na początek w zupełności sprawdzą się narty rekreacyjne lub śladowe, które cechują się szerszymi płozami. Dzięki odpowiedniej szerokości łatwiej utrzymać pozycję, a co więcej, nie rozpędzimy się na nich nadmiernie – co jest istotne ze względu bezpieczeństwa. Tego typu narty doskonale sprawdzą się na przygotowanych pod biegówki szlakach.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się narty allround?
Jak dobrać narty biegowe? Powinny być 10-15 centymetrów wyższe niż my. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj nart oraz jaka ich długość będzie odpowiednia dla amatora, możemy skonsultować się ze specjalistami. Szeroki wybór nart wraz z profesjonalnym doradztwem dotyczącym wyboru produktów oferuje specjalistyczny sklep sportowy Evik.
Dobierz odpowiednie buty do narciarstwa biegowego
Buty to drugi niezbędny element wyposażenia. U początkujących najlepiej sprawdzą się buty stabilne i sztywne z osłoniętym sznurowaniem. Powinny być ciepłe, wygodne, nieprzemakalne, ale raczej bardziej masywne niż buty dla zaawansowanych biegaczy – dzięki temu zapewnią odpowiednią ochronę przed trudnymi, zimowymi warunkami.
Buty do narciarstwa biegowego, podobnie jak buty do nart zjazdowych, dobrze jest przed zakupem przymierzyć. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy zakupić buty przez internet, na podstawie informacji o długości wkładki. Na początku musimy zmierzyć swoją stopę – jeśli nie mamy specjalnej miarki, wystarczy kartka papieru i długopis lub ołówek. Wystarczy dokładnie odrysować stopę na kartce, a następnie zmierzyć od miejsca zaznaczenia najdłuższego palca aż do końca pięty. Następnie na stronie producenta możemy porównać długość stopy z długościami wkładek danych butów. Jeśli mamy wybór pomiędzy mniejszym a większym rozmiarem, zawsze wybierzmy ten o kilka milimetrów dłuższy. W końcu zimą na stopach będziemy mieli dodatkową parę ciepłych skarpet – w nieco większych butach będzie nam wygodniej.
Wybór kijków do nart biegowych
No i ostatni, niezbędny element: kijki do nart biegowych. Kijki powinny być lekkie, a jednocześnie sztywne, aby nie uginały się podczas odpychania, ponieważ to właśnie one są podstawowym napędem narciarza biegowego. Co więcej, osobom początkującym służą do utrzymania równowagi. Dlatego dobrze jest wybrać kije z wysokiej jakości aluminium lub aluminium wzmocnionego włóknem szklanym – wówczas będziemy mieć pewność, że nie pękną.
Kije, podobnie jak narty, dobiera się do wzrostu. Jeśli zamierzamy jeździć stylem klasycznym (najbardziej popularnym, a jednocześnie najłatwiejszym), kijki powinny nam sięgać do ramienia.
Odzież narciarska
Zdecydowanie zalecamy wybór odzieży sportowej, która doskonale nada się nie tylko na narty, ale również do innych zimowych aktywności. Odzież narciarska cechuje się bowiem szczególnymi właściwościami, m.in. odprowadzaniem potu i utrzymywaniem odpowiedniej temperatury ciała. W „normalnych” ubraniach możemy po krótkim czasie odczuwać dyskomfort, a jednocześnie podczas upadków (o które na początku nie trudno), śnieg może wpadać pod spód.
Skarpety narciarskie to podstawa: będzie nam ciepło w stopy oraz nie nabawimy się odcisków lub otarć. Podobnie jak rękawice – podczas biegania na nartach ręce są wystawione na zimny wiatr. Kurtka i spodnie narciarskie są tak skonstruowane, aby było nam ciepło, a jednocześnie, abyśmy się nie przegrzali i nie spocili. Pas śnieżny i wysoki stan spodni zagwarantują, że pod ubranie nie przedostanie się śnieg. Co ważne, ubrania narciarskie będziemy mogli wykorzystać także do innych aktywności: narciarstwa zjazdowego, trekkingu w górach, a nawet na kuligu lub spacerze, więc jeśli biegówki nie przypadną nam do gustu, ubrania narciarskie z pewnością znajdą inne zastosowanie.
Jak zacząć bieganie na nartach?
Co ważne, biegania na nartach możemy uczyć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy trenera. Nie zniechęcajmy się, jeśli początki będą trudne – należy cierpliwie i spokojnie powtarzać kroki. Dobrze jest przygotować się do sezonu wcześniej, najlepiej chodząc z kijkami do nordic walking. Dzięki temu wyrobimy nawyk odpychania się, a tym samym będzie nam łatwiej poruszać się na biegówkach.
Godzina/dwie treningu na początek w zupełności wystarczą, a kiedy poczujemy się na nartach pewniej, będziemy mogli wybrać się na dłuższe wędrówki. Wybierzmy jednak trasy nieco ubite, ponieważ na świeżym, puszystym śniegu trudniej będzie się nam poruszać. Co warto podkreślić, chodzenie lub bieganie na nartach jest sportem dla każdego, dlatego niezależnie od kondycji fizycznej możemy spróbować swoich sił.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana