Jakie są metody leczenia lekomanii?

Przyjmowanie leków w nadmiarze i poza kontrolą lekarza może prowadzić do lekomanii. Uzależnienie od substancji zawartych w lekarstwach wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne osoby uzależnionej. Bardzo często konsekwencją lekozależności jest zatrucie organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie walki z tym uzależnieniem. Sprawdźmy zatem, jakie są objawy lekomanii i sposoby jej leczenia?
Czym jest lekomania?
Uzależnienie od leków to choroba o bardzo podobnych objawach i skutkach jak alkoholizm, czy narkomania. Substancje zawarte w pewnych lekach, przyjmowane w sposób niekontrolowany działają tak samo, jak toksyny znajdujące się w alkoholu i narkotykach. Do grupy leków najsilniej uzależniających można zaliczyć m.in. środki uspokajające, nasenne, przeciwbólowe i hormonalne. Szczególnie niebezpieczne są leki z grupy opioidów, benzodiazepin oraz barbituranów.
Przeczytaj również: Trądzik w każdym wieku. Jak z nim walczyć?
Zdiagnozowanie lekomanii bywa bardzo trudne i na ogół wymaga pomocy ze strony specjalistów. Fachowe wsparcie w tym zakresie oferuje ośrodek leczenia uzależnień Terapia Wenus z Warszawy. Placówka nastawiona jest na pomoc kobietom, zmagającym się z nałogami m.in. uzależnieniem od leków, gdyż jak wynika z najnowszych badań, to panie częściej niż panowie sięgają po leki uspokajające, czy nasenne, a więc preparaty mogące uzależniać.
Przeczytaj również: 3 powody, dla których warto poddać się leczeniu hipnozą
Jak leczy się lekomanię?
W leczeniu lekomanii kluczowe jest postawienie właściwej diagnozy, a także nastawienie pacjenta. W pierwszej kolejności chory musi przyznać, że ma problem, z którym nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. Ważnym czynnikiem jest również motywacja do walki z uzależnieniem. Im jest ona silniejsza, tym większa szansa na pokonanie nałogu. Szczególnie istotne może okazać się wsparcie, jakie osoba uzależniona otrzyma od bliskich.
Przeczytaj również: Czy wszystkie narkotyki uzależniają?
W pewnych sytuacjach, gdy uzależnienie jest bardzo silne, leczenie lekomanii wymaga zastosowania detoksykacji, czyli stopniowego zmniejszania dawek przyjmowanego preparatu, od którego chory się uzależnił. Pozwala to oczyścić organizm z toksyn, a następnie przejść do kolejnych etapów terapii odwykowej. Ta w zależności od potrzeb może obejmować m.in. terapię indywidualną oraz grupową, a także specjalistyczne wsparcie psychologiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jarosławskie Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne im. Ojca Pio
Ośrodki rehabilitacyjno - wczasowe
woj. podkarpackie37-523 Radawa, św. Ojca Pio 64
-
Fizjoterapia i Rehabilitacja dla dzieci - Fizjopasja
Rehabilitacja
woj. dolnośląskie55-003 Nadolice Małe, Jagodowa 31
-
Artimus Rehabilitacja Michał Sieradzki
Rehabilitacja
woj. podlaskie15-277 Białystok, Świętojańska 28 lok. 2a