Jakie zabiegi fizjoterapii są odpowiednie dla seniorów?
Czy wiesz, że zwyrodnienia stawów są najczęściej rozpoznawaną u seniorów chorobą przewlekłą? Niestety, jej zaawansowane stadium często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co więcej, sprawia ból, a nawet prowadzi do niepełnosprawności. Dowiedz się, jakie zabiegi z zakresu fizjoterapii w przypadku pacjentów w podeszłym wieku są stosowane najczęściej – nie tylko przy zwyrodnieniach, ale i przy innych dolegliwościach.
Kiedy zabiegi fizjoterapii są dla seniorów niezbędne?
Do najczęściej występujących schorzeń, z jakimi zmagają się seniorzy, a których niwelowanie jest możliwe przy zastosowaniu fizjoterapii, zaliczają się:
Przeczytaj również: Kiedy warto zgłosić się na fizjoterapię?
- bóle kręgosłupa,
- bóle stawów obwodowych,
- obrzęki kończyn,
- ostroga piętowa,
- choroby ortopedyczne wraz z wadami postawy,
- choroby neurologiczne, na przykład po przebytym udarze mózgu.
Decyzja o realizacji zabiegów z zakresu fizjoterapii podejmowana jest zawsze przez lekarza, z uwzględnieniem rodzaju schorzenia, stadium jego zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być wykonywane tylko przez terapeutów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz kierunkowe uprawnienia. Nierzadko wykorzystuje się do ich wykonania również nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.
Najczęściej wykorzystywane metody fizjoterapeutyczne
Należy zaznaczyć, że fizjoterapia ma na celu przywrócenie optymalnego komfortu codziennego funkcjonowania w zakresie aktywności fizycznej. Jak podpowiadają pracownicy Domu Zdrowia i Spokoju, zabiegi mają usprawniać ruchomość, zniwelować ból i poprawiać sprawność pacjenta. W ramach turnusów rehabilitacyjnych najczęściej stosuje się terapię wraz z zastosowaniem różnych zabiegów fizjoterapeutycznych jednocześnie, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty leczenia. Do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się masaż leczniczy, kinezyterapię, hydroterapię, fizykoterapię czy terapię falami uderzeniowymi.
Masaż stosowany jest najczęściej w ramach niwelowania bólu, ale również w stanach napięcia mięśniowego oraz sztywnienia mięśni. Jego efektem jest odprężenie, rozluźnienie oraz złagodzenia stanów bólowych. Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez realizację cyklu takich zabiegów.
Kinezyterapia polega na wdrożeniu ćwiczeń sprawnościowych, hydroterapia wykorzystuje masaż wirowy kończyn, zaś fizykoterapia to ultradźwięki, laseroterapia czy magnetoterapia z elementami światłolecznictwa. Doskonałe efekty uzyskuje się również poprzez zastosowanie fal uderzeniowej, czyli emisji fal akustycznych o różnych częstotliwościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana