Kolonoskopia w profilaktyce raka jelita grubego
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, którego wczesne wykrycie możliwe jest dzięki kolonoskopii. Niewykryta na czas choroba zagraża życiu człowieka, dlatego kluczowa jest szybka diagnostyka raka jelita grubego i wdrożenie jego leczenia przez onkologa lub radioterapeutę. Choroba ta, często nie daje przez długi czas objawów, stąd ważna jest profilaktyka nowotworu jelita grubego.
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie jelita grubego od środka. Wykonuje się je giętką rurką, która zostaje wprowadzona do jelita przez szparę odbytu. Pozwala ono na obejrzenie całej tkanki wnętrza jelita oraz śluzówki, dzięki zamontowanej na końcu rurki mikrokamerce. W przypadku odnotowania obecności podejrzanej zmiany, kolonoskop może zostać użyty do pobrania tkanki z owrzodzenia lub polipa. Badanie to jest dla większości osób bezbolesne i może być wykonane ze znieczuleniem miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut. Badanie można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich.
Kiedy należy zrobić kolonoskopię?
Do pierwszych objawów rozwoju raka jelita grubego zalicza się pojawienie krwi w stolcu oraz plamienie z odbytu. Świadczą one również o chorobie hemoroidalnej, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kolonoskopii w przypadku wystąpienia objawów. Rozpoznanie anemii, nawracające biegunki i zaparcia, bóle brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia i bolesne parcie na stolec, również są wskazaniem do wizyty u lekarza. Badanie powinni wykonywać Pacjenci bezobjawowi, mający przynajmniej 55 lat oraz osoby od 40 roku życia, które są obciążone wywiadem rodzinnym. Pacjenci, u których rodzeństwa lub rodziców rozpoznano zespół Lyncha lub polipowatość gruczolakowatą, powinni wykonywać profilaktyczne badania już od 25 roku życia.
Jak zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego?
Jednym z kluczowych elementów wpływających na rozwój raka jelita grubego są błędy żywieniowe. Odpowiednia, zdrowa dla organizmu dieta, powinna być bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy oraz inne źródła antyoksydantów i witamin. Należy unikać tłuszczów zwierzęcych, żywności wysokoprzetworzonej oraz konserwantów. Ważne jest również regularne uprawianie aktywności fizycznej. Oczywiście na rozwój komórek nowotworowych wpływa też dym tytoniowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana