Łóżko pielęgnacyjne jako wsparcie w pielęgnacji i rehabilitacji
Sprzęt rehabilitacyjny oraz pielęgnacyjny jest niewątpliwie dużym ułatwieniem w i tak już trudnym życiu osób chorych i niepełnosprawnych. Do takiego wyposażenia można zaliczyć różnego rodzaju urządzenia – zarówno wózki inwalidzkie, jak i podnośniki pacjenta czy balkoniki. Kolejnym przykładem są łóżka pielęgnacyjne, zwane również rehabilitacyjnymi. Czym się charakteryzują i jaka jest ich funkcja? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.
Funkcje łóżek pielęgnacyjnych
Łóżka rehabilitacyjne są stosowane w takich miejscach jak szpitale, domy seniora, ale często spotyka się je również w domach prywatnych. Ułatwiają funkcjonowanie zarówno chorym, jak i osobom, które się nimi opiekują. Szczególnie dobrym pomysłem są łóżka pielęgnacyjne elektryczne, którymi można wygodnie sterować za pomocą pilota. Chorzy i niepełnosprawni muszą często leżeć w konkretnej pozycji, która będzie odciążała dane partie ich ciała, a sterowanie za pomocą przycisków ułatwia ustawienie idealnego nachylenia poszczególnych części łóżka. W zapobieganiu odleżynom pomoże specjalny materac przeciwodleżynowy z kompresorem pompującym powietrze naprzemiennie do różnych części materaca. Łóżka ułatwiają także wykonywanie obowiązków opiekunom – dzięki temu, że można regulować ich wysokość, nie muszą się za bardzo schylać, co wpływałoby niekorzystnie na ich kręgosłup.
Przeczytaj również: Jakie produkty oferuje firma medsport?
W jakie udogodnienia wyposażone są łóżka pielęgnacyjne?
Charakterystyczna konstrukcja łóżek pielęgnacyjnych gwarantuje dużą praktyczność tych urządzeń. Są one wyposażone między innymi w system regulacji, który umożliwia choremu unieść się na przykład do pozycji półsiedzącej za pomocą jednego przycisku. Kolejne segmenty mogą być nachylone pod różnymi kątami – tłumaczy pracownik firmy MEDICUS S.C.
Instaluje się w nich także kółka, dzięki którym można przesuwać łóżko, ale również unieruchamiać je za pomocą blokady. Po bokach znajdują się barierki, które zapewniają większe bezpieczeństwo choremu. Łóżka wyposaża się je również w wysięgniki, dzięki czemu leżący mogą podnieść się samodzielnie.
Przeczytaj również: Co to są schodołazy i jakie mają zastosowanie?
Łóżka pielęgnacyjne – kupić czy wypożyczyć?
Jednym z głównych czynników, od których zależy decyzja o tym, czy lepiej kupić, czy wypożyczyć łóżko, jest okres zapotrzebowania na nie. Czasem nie warto inwestować w całkiem nowy sprzęt, jeśli będzie on wykorzystywany tylko przez kilka miesięcy. Poza tym nie da się ukryć, że jest to duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić, a wypadki zdarzają się przecież niespodziewanie. W tym przypadku wypożyczenie łóżka może być lepszą opcją, zwłaszcza że wówczas jego właściciel odpowiada za naprawy. Decyzję trzeba dostosować indywidualnie do danej sytuacji. Niezależnie od wyboru, będzie można czerpać korzyści, jakie przynoszą łóżka pielęgnacyjne, ułatwiając chorym oraz ich opiekunom ten trudny czas.
Przeczytaj również: Czym różni się wózek toaletowy od krzesła toaletowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana