Masaż powięziowy pleców. W jaki sposób może nam pomóc?
Powięź to tkanka łączna, która otacza narządy wewnętrzne, kości oraz mięśnie. Pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. W powięzi obecne są szlaki limfatyczne, krwionośne i nerwowe, dzięki czemu jest swoistym kanałem służącym wymianie substancji odżywczych pomiędzy narządami, zapewniając tym samym homeostazę organizmu. Wpływa bezpośrednio na przyjmowaną postawę, uczestniczy w kontroli ruchu oraz łączy i ochrania narządy wewnętrzne.
Terapia manualna - masaż powięziowy
Siedzący tryb życia, stres oraz dysfunkcje biomechaniczne przyczyniają się do zwiększonego napięcia mięśniowo-powięziowego. To ogranicza wymianę składników odżywczych pomiędzy tkankami, prowadzi do nagromadzenia zbędnych produktów przemiany materii oraz niedostatecznej ilości tlenu. Następuje miejscowe niedotlenienie, co powoduje zwiększone napięcie, powstanie stanu zapalnego, a w konsekwencji pojawienie się dolegliwości bólowych.
Masaż powięziowy to forma fizjoterapii, która obejmuje masaż napiętych tkanek łącznych i powięzi oraz ich rozluźnianie i rozciąganie. Stosowany jest w leczeniu bólu mięśni, stawów oraz w przypadku powstania urazów i przeciążeń. Celem masażu jest rozciągnięcie lub wręcz rozerwanie połączonych struktur, a tym samym zwiększenie elastyczności, przywrócenie mobilności, redukcja napięcia w całym organizmie oraz poprawa postawy ciała.
Zalety terapii powięziowej
Tego rodzaju terapia jest polecana dla każdego zarówno osobie prowadzącej siedzący tryb życia, jak i tej aktywnej. Może być stosowana profilaktycznie, służyć do eliminacji bólu lub stanowić uzupełnienie innych terapii. Odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne pozwala zlokalizować i ocenić powstałe dysfunkcje. Jednym z gabinetów świadczących profesjonalną usługę terapii powięziowej jest Nat-Med we Wrocławiu. Przeprowadzony przez doświadczonego kręgarza zabieg pozwala poprawić przepływ impulsów nerwowych, neutralizuje napięcie mięśniowe i zwiększa komfort życia, a ponadto daje szybkie rezultaty.
Stosowany przede wszystkim w leczeniu wszelkich nieprawidłowości układu ruchu, ale znajduje również zastosowanie w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych tj.: migrena, wysiłkowe nietrzymanie moczu (w tym przypadku pomaga również terapia wisceralna) czy w przypadku pojawiającego się dyskomfortu u kobiet w ciąży. Wiąże się z szeregiem korzyści dla pacjenta tj.: polepszenie czucia ciała, zwiększenie mobilności, zwiększenie giętkości i polepszenie płynności ruchów, a także wykazuje działanie przeciwbólowe. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu mogą być urazy, złamania oraz zakrzepica żył głębokich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana