Na czym polega masaż shantala?
Zastanawiasz się, jak uspokoić siebie lub dziecko? Jak wzmocnić więź między wami? Pomocny może być w tym przypadku masaż shantala. Na czym dokładnie polega? Skąd się wywodzi? Jakie są główne zasady? Dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu. Sprawdź, na czym polega oraz przeczytaj, z jakimi wiąże się zaletami. Wyjaśniamy poniżej, jak powinien przebiegać.
Masaż shantala – historia
Masaż shantala wywodzi się z Indii. W Europie pojawił się dzięki francuskiemu położnikowi Frederique’owi Leboyer’owi, który w czasie pobytu w kraju dostrzegł sparaliżowaną kobietę masującą swoje dziecko. Z Holandii pojawił się i w Polsce. Jest często stosowany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Warto wiedzieć, że nazwa pochodzi od imienia matki masowanego dziecka. Warto zatem skorzystać z usług masażu.
Jak wygląda masaż shantala?
Kurs masażu shantala pozwala na wykonywanie spokojnych, delikatnych i powtarzalnych ruchów dłoni. Jeśli dziecko płacze lub jest niespokojne, należy przerwać zabieg. Zaczyna się od klatki piersiowej. Następnie przechodzi się na żebra, ramiona, biodra i bark. Potem masuje się ręce, od ramienia do dłoni. Ramię masuje się kolistymi ruchami. Później ramię i przedramię w delikatny sposób rozciąga się w różnych kierunkach. Dłoń rozmasowuje się kciukiem czy wszystkimi palcami, w taki sposób, aby otworzyć piąstkę dziecka.
Potem masuje się brzuch od góry ku dołowi. Przeprowadza się to naprzemiennie raz prawą, raz lewą dłonią. Następnie wykonuje się koliste ruchy wokół pępka. Następnie przechodzi się do nóg, od pachwiny do stopy. Wokół kolan wykonuje się koliste ruchy. Delikatnie można wykonać rozciąganie nóg w przeciwnych kierunkach. Stopy najlepiej masować kciukiem i wewnętrzną częścią dłoni. Potem przechodzi się do pleców. Masuje się je od szyi do pupy. Także na boki – od środka pleców po przekątnej i na zewnątrz. Na koniec można wymasować buzię. W tym celu używa się opuszków palców. Opukuje się lub dotyka czoło, skronie, nos policzki czy brodę. Oczy i brwi obrysowuje się palcem wskazującym lub kciukiem.
Zalety masażu shantala dla dziecka
Do korzyści masaży shantala dla dziecka zaliczają się:
- regulacja snu
- poprawa trawienia
- wyciszenie i uspokojenie
- podniesienie świadomości własnego ciała i granic
- wspomaganie więzi z rodzicem
- wzrost odporności organizmu i stymulacja układu hormonalnego
Z kolei dla rodzica jest ważny z powodu poprawy pewności siebie oraz wiary w umiejętność opieki nad dzieckiem. Wykonanie zabiegu uspokaja, łagodzi czy zapobiega poporodowej depresji u matki. Wzmaga za to i poprawia więź z dzieckiem oraz pomaga je zrozumieć i wyjść naprzeciw jego potrzebom.
Zasady masowania dziecka
Masaż dla dzieci powinien być przyjemnością. Dlatego trzeba zapewnić odpowiednie warunki. W pomieszczeniu musi być ciepło. Oliwkę należy rozgrzać w dłoniach. Masaż najlepiej robić 30 minut po posiłku dziecka. Powinno się go wykonywać w pozycji siedzącej. Masowanie powinno być wolne, pewne i rytmiczne. W jego trakcie nie odrywa się rąk od ciała dziecka. Jedna ręka powinna go zawsze dotykać. W ten sposób nie przerwie się kontaktu.
Po wymasowaniu wszystkich części ciała należy wykonać ruch zamykający, czyli objąć dłońmi. Ruchy powinno się powtarzać kilka razy. Powinien trwać 5 minut. Warto jednak obserwować dziecko. Jeśli jest zniechęcone lub rozdrażnione, należy przerwać zabieg. Po wszystkim wskazana jest kąpiel. Zabieg można wykonywać codziennie bądź 3-4 razy w tygodniu. Polecany jest od 2. miesiąca życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana