Na czym polega metoda Tomatisa?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważna jest umiejętność słuchania dla zdrowia człowieka? W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na sposoby wspomagania rozwoju umysłowego i emocjonalnego, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedna z takich metod to terapia Tomatisa. Na czym dokładnie polega ta metoda i jakie są wskazania do jej wykorzystania? Odpowiadamy!
Co warto wiedzieć na temat metody Tomatisa?
Metoda Tomatisa została opracowana przez francuskiego lekarza i naukowca dr Alfreda Tomatisa. Jego badania wykazały, że słuch odgrywa kluczową rolę w procesie komunikacji, uczenia się oraz rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Obecnie w ramach wykorzystania tej metody wykorzystuje się określone ćwiczenia audio-wokalne oraz trening słuchu przy pomocy materiału dźwiękowego dopasowanego do konkretnego pacjenta. Terapia Tomatisa opiera się na założeniu, że poprzez odpowiednie stymulowanie słuchu można wpłynąć na funkcjonowanie mózgu, a tym samym poprawić zdolności poznawcze, emocjonalne oraz społeczne.
W praktyce terapia ta polega na słuchaniu wspomnianego wcześniej materiału dźwiękowego, który ma na celu stymulowanie i harmonizowanie pracy mózgu. Może on obejmować różne rodzaje dźwięków, muzyki czy języków. Z kolei stosowane ćwiczenia mają na celu umożliwienie pacjentowi nauki panowania nad swoim głosem oraz mową. Wykorzystuje się je m.in. w Centrum Rozwoju, Diagnozy i Terapii Meritum.
Jakie mogą być wskazania do wykorzystania terapii Tomatisa?
Terapia Tomatisa może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wskazania do jej zastosowania są bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją m.in. w pracy z dzieci w spektrum autyzmu oraz z nadpobudliwością. W tym przypadku regularne ćwiczenia audio-wokalne oraz trening słuchu mogą przyczynić się do poprawy komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, a także zmniejszenia nasilenia objawów. Opisywana metoda może okazać się pomocna dla osób z trudnościami w uczeniu się. Terapia ta może wpłynąć na poprawę koncentracji i pamięci. Oprócz tego stosuje się ją u pacjentów z problemami z mową oraz słuchem.
Pomaga ona też nierzadko w leczeniu zaburzeń przetwarzania słuchowego wynikających z nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym. Terapia Tomatisa może być również stosowana u ludzi pragnących pracować nad swoją pewnością siebie i kreatywnością. Dzięki odpowiedniemu stymulowaniu słuchu pacjenci mogą doświadczyć poprawy nastroju, większej odporności na stres oraz nauczyć się lepszego radzenia sobie z emocjami. Warto zaznaczyć, że terapia Tomatisa nie jest leczeniem farmakologicznym i może być stosowana jako uzupełnienie innych form terapii. Jej skuteczność może być różna w zależności od potrzeb i predyspozycji pacjenta. Dlatego przed rozpoczęciem jej stosowania należy skonsultować się z psychologiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana