Rodzaje antykoncepcji

Szeroka oferta środków antykoncepcyjny powoduje, że ciężko określić, która metoda będzie najskuteczniejsza. Wszystkie rozwiązania różnią się od siebie sposobem stosowania i efektywnością, a głównym założeniem ich wykorzystania jest zapobieganie ciąży. Antykoncepcja dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jakie rodzaje antykoncepcji hormonalnej i mechanicznej są dostępne na rynku?
Hormonalne metody antykoncepcji
Metody hormonalne polegają na przyjmowaniu hormonów w celu zapobiegania owulacji i zapłodnieniu. Ten rodzaj zabezpieczenia stosowany jest wyłącznie wśród kobiet. Na rynku dostępne są:
Przeczytaj również: Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej
tabletki antykoncepcyjne,
plastry,
wkładki domaciczne,
krążki dopochwowe,
implanty podskórne,
iniekcje.
Najczęściej wybieranym preparatem okazują się tabletki antykoncepcyjne, które mogą mieć formę jednoskładnikową lub złożoną. W przypadku minipigułek z progestagenem istotna jest regularność przyjmowania, bo nawet kilkugodzinne opóźnienie może osłabić jego działanie. Tabletki dwuskładnikowe pozwalają na mniej regularne stosowanie, które nie obniża efektu farmakologicznego. Ich największą wadą jest jednak ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej.
Przeczytaj również: Awaryjna antykoncepcja, czyli tabletka „dzień po”
Pozostałe środki antykoncepcyjne działają w sposób zbliżony do tabletek, różni je jednak sposób podawania i dawkowanie. Aby ustalić najlepszą formę antykoncepcji, należy przeanalizować kilka różnych czynników. Ostateczną decyzję warto skonsultować z ginekologiem, np. z Gabinety Pawlik.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z porady ginekologa przy wyborze metody antykoncepcji?
Mechaniczne metody antykoncepcji
Mechaniczne sposoby zabezpieczeń przed ciążą działają dzięki stworzeniu fizycznej bariery uniemożliwiającej zapłodnienie. Najpopularniejszym środkiem z tej kategorii są prezerwatywy, które chronią przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednocześnie nie mają żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Zazwyczaj są one wykorzystywane przez mężczyzn, jednak istnieją również prezerwatywy dla kobiet. Taka forma zabezpieczenia jest mało popularna, jednak stwarza kobiecie możliwość kontroli nas antykoncepcją. Okazuje się jednak mniej skuteczna, niż klasyczne produkty dla mężczyzn.
Do mechanicznych metod antykoncepcji zalicza się:
prezerwatywy,
prezerwatywy dla kobiet,
kapturki dopochwowe,
błony dopochwowe.
Kapturki naszyjkowe są mniej popularne i wykazują skuteczność zbliżoną do prezerwatyw. Jednocześnie chronią przed niektórymi chorobami, takimi jak rzeżączka, chlamydia czy rzęsistek. Z kolei błony dopochwowe, nazywane też diafragmą, są trudno dostępne w Polsce. Ich zakup możliwy jest przez zagraniczne strony internetowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Remedium Fizjoterapia I Rekreacja Elżbieta Radomska
Rehabilitacja
woj. świętokrzyskie26-026 Bieleckie Młyny, Leśna 46
-
Centrum neurorehabilitacji, komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC)
Rehabilitacja
woj. zachodniopomorskie71-622 Szczecin, Parkowa 21
-
Artimus Rehabilitacja Michał Sieradzki
Rehabilitacja
woj. podlaskie15-277 Białystok, Świętojańska 28 lok. 2a