Rodzaje i charakterystyka klei do boisk
Zastosowanie materiałów poliuretanowych jest jednym z najczęstszych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia nawierzchni obiektów sportowych i rekreacyjnych. Jest to związane z ich wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz elastycznością. Dzięki niej dochodzi do amortyzacji upadków na nawierzchnie z kleju poliuretanowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Co warto wiedzieć na temat stosowania klejów poliuretanowych do budowy boisk?
Zastosowanie i rodzaje klejów poliuretanowych do tworzenia nawierzchni boisk
Materiałem powszechnie wykorzystywanym do budowy nawierzchni boisk oraz placów zabaw jest klej poliuretanowy. Jest to związane z jego niezwykłymi właściwościami, dzięki którym idealnie odpowiada na potrzeby tego typu obiektów. Klej poliuretanowy cechuje wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Co więcej, wykonana w ten sposób nawierzchnia jest elastyczna, dzięki czemu dobrze amortyzuje upadek.
Produkty wykorzystywane do budowy obiektów sportowych muszą być zgodne z wymaganiami prawnymi i budowlanymi. Dlatego istnieją odpowiednie certyfikaty, które wskazują na to, jakie materiały są odpowiednie do danego typu prac. Warto zwrócić też uwagę na oznaczenia, takie jak POLYSOFT – dla bezpiecznych placów zabaw i POLYSPORT – dla obiektów sportowych.
Rodzaje klejów poliuretanowych zależne są od składników dodanych w fazie produkcji. To właśnie one odpowiadają za późniejsze właściwości danego produktu. Zależnie od pożądanych parametrów dodaje się poszczególne substancje do głównej składowej, którą stanowią izocyjaniany i poliole.
Produkcją i dystrybucją klejów poliuretanowych, które wykorzystuje się do tworzenia nawierzchni sportowych i bezpiecznych placów zabaw, zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Polychem Systems.
Jak powstaje nawierzchnia boiska?
Nawierzchnia boisk oraz innych obiektów sportowych musi być odporna na ścieranie, a jednocześnie cechować się odpowiednim stopniem sprężystości. Dlatego tworzy się ja w sposób warstwowych. Najpierw należy wyrównać teren. Następnie nakładana się warstwę podkładową, która składa się z kruszywa budowlanego oraz kleju poliuretanowego.
Górna warstwa nawierzchni stanowi równocześnie warstwę użytkową. Musi ona zapewniać odpowiednią przyczepność, dlatego do jej produkcji wykorzystuje się specjalny granulat EPDM, który również mieszany jest z klejem poliuretanowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzona nawierzchnia jest nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna dla użytkowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana