Rodzaje kortów tenisowych
Tenis to sport, który wymaga dysponowania powierzchnią o odpowiednich wymiarach i konkretnej nawierzchni. Istnieje kilka rodzajów kortów tenisowych wykorzystywanych podczas różnych okazji. Niektóre z nich pojawiają się w trakcie największych turniejów, podczas gdy inne służą głównie grze rekreacyjnej, często na krytych halach. Jakie typy kortów tenisowych wyróżniamy?
Typy nawierzchni na kortach tenisowych
Poszczególne korty tenisowe różnią się od siebie głównie pod względem nawierzchni. Każda z nich ma wady i zalety, dlatego wybór konkretnej zależy od indywidualnych potrzeb danego gracza.
Rodzaje nawierzchni na kortach tenisowych:
- mineralna,
- syntetyczna,
- poliuretanowa,
- akrylowa.
Nawierzchnia mineralna, czyli mączka ceglana, jest znana wszystkim doskonale również z bieżni i boisk do koszykówki. Cechuje się ona właściwościami amortyzacyjnymi, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Taka nawierzchnia umożliwia również swobodne wykonywanie ślizgów. Wymaga ona jednak odpowiedniej pielęgnacji i utrzymywania konkretnego poziomu wilgotności.
Nawierzchnia syntetyczna, czyli sztuczna trawa, pojawia się również na boiskach piłkarskich. Taki rodzaj kortów jest tani w utrzymaniu, a jego przepuszczalność wody pozwala na swobodne użytkowanie przez cały rok. Pomiędzy włóknami polipropylenowymi lub polietylenowymi znajduje się specjalny, gumowy granulat, który nadaje nawierzchni odpowiednią sprężystość.
Nawierzchnie poliuretanowe stosuje się również na bieżniach i placach zabaw. Charakteryzują się one wysoką elastycznością i sprężystością. Takie typy kortów mogą mieć różne grubości, a w ich przypadku tworzywo sztuczne jest wylewane bezpośrednio na przygotowany grunt betonowy.
Nawierzchnia akrylowa składa się z matowej powłoki oraz farby akrylowej zabezpieczającej kort przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ma ona ograniczoną przesiąkliwość, ale zachowuje doskonałą elastyczność i odporność na ścieranie.
Wpływ nawierzchni na jakość gry
Od rodzaju kortu tenisowego zależą także takie parametry, jak wysokość i szybkość odbicia piłki, możliwość wykonywania ślizgów czy tarcie, które zwiększa czas dobiegnięcia. Każdy tenisista ma ulubiony typ nawierzchni, co może wpływać na wyniki rozgrywki. Konkretne korty sprawdzają się w przypadku danych stylów gry.
- Nawierzchnia ma ogromny wpływ na przebieg gry. Wpływa na to odskok piłki oraz tempo dobiegania do podania. Niektóre korty tenisowe powodują bowiem większe tarcie, a inne umożliwiają wykonanie ślizgów – tłumaczy specjalista ze Szczecińskiego Klubu Tenisowego.
Poszczególne typy kortów są wykorzystywane w trakcie danych zawodów. W przypadku Roland Garros jest to mączka ceglana, a Wimbledonu – naturalna trawa. Nawierzchnie halowe cementowe są natomiast używane podczas turnieju Australian Open.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana