Rodzaje peelingów medycznych i ich efekty
Peeling medyczny, zwany również peelingiem chemicznym, to zabieg kosmetyczny, który polega na aplikacji na skórę specjalnych substancji chemicznych. Celem tego zabiegu jest złuszczenie martwego naskórka, stymulacja procesów odnowy komórkowej oraz poprawa wyglądu i kondycji skóry. W zależności od rodzaju użytych substancji i głębokości oddziaływania, peelingi medyczne można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się intensywnością działania, efektami i wskazaniami do stosowania.
Jakie są rodzaje peelingów medycznych?
Peelingi powierzchowne to najłagodniejsze z dostępnych na rynku zabiegów tego typu. Wykonywane są za pomocą łagodnych kwasów owocowych (AHA), takich jak kwas glikolowy, mlekowy czy migdałowy. Działają one jedynie na powierzchnię naskórka, bez ryzyka uszkodzenia głębszych warstw skóry. Peelingi powierzchowne stosowane są przede wszystkim w celu poprawy kolorytu i struktury skóry, rozjaśnienia przebarwień oraz złagodzenia oznak starzenia się. Są odpowiednie nawet dla osób z wrażliwą cerą, jako że nie wywołują silnych reakcji skórnych.
Przeczytaj również: Trądzik w każdym wieku. Jak z nim walczyć?
Peelingi średniogłębokie to zabiegi, które oddziałują na głębsze warstwy naskórka. Wykorzystuje się w nich kwas salicylowy, kwas azelainowy, kwas pirogronowy, czy kwas trichlorooctowy (TCA). Tego rodzaju peelingi mają silniejsze działanie, dzięki czemu potrafią poradzić sobie z bardziej zaawansowanymi problemami skórnymi. Są wskazane przy zwalczaniu blizn potrądzikowych, rozszerzonych porów czy przebarwień posłonecznych. Ze względu na swoje intensywne oddziaływanie mogą powodować łuszczenie się i zaczerwienienie skóry, dlatego zawsze należy stosować je pod kontrolą specjalisty.
Głębokie peelingi medyczne to najbardziej inwazyjne zabiegi z tej grupy. Stosuje się je z użyciem kwasów o bardzo silnym działaniu, takich jak kwas fenolowy. Peeling głęboki działa na wszystkie warstwy skóry, co oznacza, że może przynieść spektakularne rezultaty nawet w przypadku poważnych problemów dermatologicznych. Jest zalecany osobom z głębokimi zmarszczkami, bliznami czy bardzo mocnymi przebarwieniami. Ze względu na swoją inwazyjność zabieg ten wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji oraz ryzykiem powikłań, dlatego wymaga szczególnej ostrożności i doświadczenia ze strony wykonującego go specjalisty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana