Skąd wywodzi się joga?
Współcześnie joga zdobywa coraz większą popularność. Niektórzy traktują ją tylko jako ćwiczenia fizyczne - inni natomiast zagłębiają się w jej aspekty filozoficzne i religijne. Warto również poznać jej historię sięgającą pierwszej historycznej cywilizacji na Półwyspie Indyjskim.
Joga dla dzieci i dorosłych jest popularna w Krakowie
Obecnie joga jest łatwo dostępna i popularna. Bez problemu można znaleźć oferty jogi dla dzieci i dorosłych. W różnych wydaniach oferują ją kluby fitness, studia jogi, a także prywatni trenerzy. Polscy fani jogi mogą spotykać się na wydarzeniach jej poświęconych, takich jak warsztaty, wyjazdy, festiwale. Między innymi Kraków jest miastem z silnie rozwijającą się kulturą jogi. Interesują się nią ludzie o różnych doświadczeniach, stopniach sprawności i w każdym wieku. Jednym z miejsc, gdzie można zgłębić tajniki jogi jest Yin Yang Studio Kraków.
Przeczytaj również: Wszystko o jodze – pozycje i niezbędne akcesoria
Gdzie powstała joga?
Joga powstała na terenie dzisiejszych Indii. Dawna cywilizacja rozwijająca się w dolinie Indusu ponad 4000 lat temu zostawiła po sobie między innymi terakotowe figurki przedstawiające postaci w pozycjach przyjmowanych podczas uprawiania jogi. W czasie upadku tej cywilizacji na półwysep przybyli Ariowie. Oni również praktykowali i rozwijali jogę. Techniki stosowane w jodze przyjęli wyznawcy hinduizmu i buddyzmu. Praktyki jogiczne są wspominane w wedach i upaniszadach - tekstach religijno-filozoficznych. Około II wieku p.n.e hinduski filozof Patańdżali zebrał wcześniejsze tradycje, uporządkował i spisał je w swoim dziele Jogasutry. To dzieło uważane jest za początek systemu jogi, jaki znamy dzisiaj.
Przeczytaj również: Joga - czy to aktywność dla każdego?
Skąd joga wzięła się w Europie?
Właśnie z tradycji hinduistycznych joga przeszła do Europy. Stało się to po podboju Indii przez Wielką Brytanię. Koloniści wracając do ojczyzny przywozili informacje o jodze. Początkowo brytyjscy nauczyciele jogi skupiali się na ćwiczeniu pozytywnego myślenia oraz medytacji. W latach 20. XX wieku do Europy i Stanów Zjednoczonych zaczęli przybywać też jogini indyjscy. Pogłębili oni wiedzę o jodze, jaką dysponował świat zachodni. Między innymi zwrócili uwagę na asany. Wcześniej nie były one praktykowane przez europejskich adeptów. W późniejszych latach liczba osób zainteresowanych jogą rosła, dzięki czemu świat poznał różne jej formy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana