Stymulacja rozwoju neuromotorycznego u niemowląt
Pierwsze tygodnie życia dziecka są najważniejsze. Każda pociecha rozwija się we własnym tempie, jednak czasami konieczne jest zwrócenie uwagi na ewentualne opóźniania, które mogą doprowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Często takie komplikacje wymagają zastosowania odpowiedniej terapii. Na czym polega stymulacja rozwoju neuromotorycznego u niemowląt?
Zaburzenia rozwoju neuromotorycznego
Ze względu na fakt, że tempo rozwoju niemowląt jest bardzo niejednorodne, czasami zauważenie niepokojących objawów bywa niezwykle trudne. Zdarza się jednak, że rodzice już w pierwszych miesiącach życia dziecka zastanawiają się nad jego konkretnymi zachowaniami, takimi jak zbyt mocne zaciskanie piąstek, asymetryczne wyginanie ciała lub obniżone bądź podwyższone napięcie mięśniowe. Wówczas konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który oceni, czy pociecha rozwija się prawidłowo. Jeśli występują jakiekolwiek problemy, wdroży on także odpowiednią terapię.
Czym jest terapia neuromotoryczna?
Stymulacja rozwoju neuromotorycznego oferowana przez takie placówki, jak Nasza Klinika, ma na celu wywołać poprawne reakcje odruchowe i nastawcze oraz pozbycie się złych nawyków. Podczas takiej terapii należy skupić się na bodźcach odbieranych przez ciało malucha.
Terapia rozwoju neuromotorycznego bazuje na dotyku oraz stymulacji poszczególnych punktów w obrębie mięśni. Wymaga ona zastosowania wielu metod dostosowanych do aktualnego etapu wzrostu dziecka. Takie działania są wskazane w przypadku pacjentów, którzy nie dorastają w sposób prawidłowy bez względu na powód takiego zjawiska. Stymulacja rozwoju neuromotorycznego okazuje się przydatna również u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ADHD, dysleksją czy autyzmem.
Terapia dla niemowląt
Wiek dziecka może mieć wpływ na skuteczność podejmowanych działań. Im wcześniej rozpoczęta terapia neuromotoryczna, tym lepiej. Z tego powodu warto obserwować zachowanie dziecka i reagować nawet wtedy, gdy nie jest się pewnym zgodności poszczególnych reakcji z normą. Wcześnie wykryte problemy można niemal całkowicie wyeliminować, pozbywając się nieprawidłowych odruchów i zastępując je tymi właściwymi.
Mózg małych dzieci, w tym także niemowląt, jest najbardziej podatny na naukę. Jeśli Twoja pociecha reaguje w sposób niezgodny z ogólnymi normami dotyczącymi rozwoju, warto zgłosić się do specjalisty od razu po zaobserwowaniu takiego zjawiska. Zwlekanie może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie zastosowanie znacznie bardziej skomplikowanych metod.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana