Zalety i wady cateringu żywieniowego
Zdrowie człowieka zaczyna się od jego żołądka. Mimo że fakt ten jest powszechnie znany, wiele osób zapomina o troszczeniu się o zbilansowaną dietę. Skomponowanie pełnowartościowego jadłospisu to pierwszy krok do zmian na lepsze, jeżeli chodzi o zdrowie i styl życia. Aby móc prawidłowo oraz mądrze się odżywiać, trzeba niekiedy skorzystać z pomocy fachowców. Czy sprawdzi się wtedy catering żywieniowy? Czy może istnieje dla niego lepsza alternatywa?
Catering żywieniowy – czy „dieta pudełkowa” to same zalety?
Nikt nie może zaprzeczyć temu, że za sukcesem posiłków dostarczanych w pudełkach stoi przede wszystkim wygoda. Są one wyjściem z sytuacji dla wszystkich tych, dla których liczy się oszczędność czasu oraz dla osób stroniących od gotowania. Catering taki jest doceniany również za możliwość kontrolowania zawartości kalorycznej spożywanych posiłków.
Z tych względów pudełka z gotowymi daniami wydają się niekiedy jedyną alternatywą dla osób, które myślą o zmianie stylu życia i zdrowym odżywianiu się. Okazuje się jednak, że catering żywieniowy to tylko jedna z możliwości – i to nie pozbawiona wad.
– Aby organizm mógł wrócić do równowagi, należy zacząć od zmiany dotychczasowych nawyków żywienia, a następnie wybrać takie produkty spożywcze, które dostarczą niezbędnych substancji odżywczych ciału i zasila pracę umysłu. Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualnie opracowany plan żywienia, odpowiadający na potrzeby ciała. Ustalone menu może uwzględniać suplementację diety, zioła i przerwy na detoks. Opracowanie takiego planu może być trudne do realizacji dla cateringu dietetycznego”
– mówi specjalistka z Instytutu Medycyny Funkcjonalnej.
Plan żywieniowy jako alternatywa dla cateringu żywieniowego
Odpowiednio skomponowany jadłospis może być elementem planu zdrowienia. Warunkiem jest jednak, aby codzienne menu było stworzone z myślą o konkretnej osobie oraz potrzebach jej ciała.
W przypadku cateringu żywieniowego nie ma możliwości pełnej indywidualizacji posiłków. W pudełkach znajdują się potrawy o z góry ustalonej kaloryczności i składzie. Dlatego też taka dieta nie jest indywidualna dla organizmu.
Zdecydowanie więcej korzyści przynosi samodzielne przygotowywanie posiłków. Dzięki pomocy specjalisty nawet ci, którzy nie czują się mistrzami kuchni, mogą nauczyć się gotować smaczne, a co ważniejsze pełnowartościowe dania.
Ponadto, aby móc każdego dnia cieszyć się zdrowiem na talerzu i realizować plan żywieniowy, należy umiejętnie robić zakupy i nauczyć się planować swój czas tak, aby odbywały się one nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Również na tym etapie nieocenione jest wsparcie fachowca, który nauczy i wytłumaczy, jak rozsądnie wybierać wysokiej jakości, bogate w witaminy i zdrowe tłuszcze produkty spożywcze, mięso, warzywa oraz owoce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana